Wesele w górach nie tylko dla górali! Dla większości z nas, góralskie wesele kojarzy się głównie z nowożeńcami z Podhala, którzy organizując przyjęcie w takim wydaniu, chcą podkreślić swoje przywiązanie do rodzinnych stron i tradycji. Jednak w ostatnich latach, coraz więcej Par Młodych, które nie pochodzą z tamtych stron, decyduje się na zorganizowanie wesela utrzymanego w góralskim klimacie. Za taką decyzją przemawiają głównie barwne stroje, staropolskie zwyczaje i urokliwy klimat dawnych lat. Podpowiadamy, jak zorganizować wesele w góralskim klimacie, aby było udane i na długo zapadło w pamięci gości.

Wesele w stylu góralskim - o tym pamiętaj!

Pierwsza i najważniejsza zasada góralskiego wesela - ma być hucznie i długo. Wesela prawdziwych górali trwają nawet kilka dni! Ale spokojnie - trendy ślubne tak szybko ulegają zmianom, że nie musisz rezerwować na swój ślub i przyjęcie weselne całego tygodnia. Jednak pamiętaj, że w naszym zajeździe posiadamy pokoje, w których Twoi goście będą mogli spędzić kilka, niezapomnianych dni i nocy - jeśli jednak zdecydujecie się na wesele góralskie z prawdziwego zdarzenia, miło nam będzie gościć Was i Wasze rodziny przez kilka kolejnych dni.

Kolejną, ważną kwestią jest miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie weselne. Wesele w stylu góralskim powinno odbywać się w miejscu, które swoim wystrojem nawiązuje do pięknej tradycji góralskiej. Zajazd Krakowiacy i Górale może poszczycić się pięknie wykonanymi salami, w których odbywają się niezapomniane przyjęcia weselne. Wystrój jest połączeniem elementów dwóch charakterystycznych dla regionu stylów: góralskiego i galicyjskiego. W zajeździe można spotkać kunsztowne wykonania w drewnie, kamieniu i kutymi elementami kowalskimi. To idealne miejsce do urządzenia wesela w stylu góralskim! W tak urządzonym miejscu prościej o góralski klimat, a dodatki, o których zaraz powiemy, jeszcze bardziej wzbogacą wystrój sali weselnej.

Prawdziwe wesele góralskie nie może odbyć się bez muzyki. Jeśli planujesz zorganizowanie wesela w stylu góralskim pamiętaj, że do tańca powinna przygrywać prawdziwa kapela góralska! Głośna muzyka ludowa grana na żywo i towarzyszące jej brzmienia czystych kwart i góralskich skrzypeczek to definicja udanej zabawy! Kapela góralska odpowiedzialna jest również za prowadzenie tradycyjnych góralskich zabaw i śpiewanie przyśpiewek, które są nieodłącznym elementem wesela góralskiego.

Strój ludowy to kolejny ważny element, o którym warto pomyśleć podczas planowania wesela myslenice. Tradycyjny strój Panny Młodej składa się z białej sukni z haftami, których kształty i kolory zależą od regionu jej pochodzenia lub z spódnicy w kwiatowe wzory, do której zakłada białą koszulę i ręcznie wyszywany gorset. Z kolei strój Pana Młodego składa się z białej koszuli, portków z jasnej wełny owczej ze wzorami, które powinien zdobić szeroki pas oraz kapelusza z piórkiem.

Wesele w góralskim klimacie - dekoracje

Jedną z najważniejszych kwestii o których nie można zapomnieć przy organizacji wesela w góralskim klimacie są oczywiście dekoracje. Wspominaliśmy już jak ważny jest wybór sali weselnej, której wystrój powinien podbijać dekoracje weselne. Na weselu w góralskim klimacie nie może zabraknąć drewnianych stołów i ław pokrytych owczą skórą, haftowanych obrusów i firan oraz świeżych polnych kwiatów. Folkowe motywy są najczęściej wybierane do organizacji właśnie takiego przyjęcia weselnego. Wesela Kraków o tematyce góralskiej wymagają zaangażowania i dopieszczenia każdego detalu po to, aby podkreślić charakter uroczystości.

Wesele w góralskim klimacie - kuchnia

Tradycyjne, góralskie jadło to definicja wesela w góralskim klimacie. Na prawdziwym weselu góralskim posiłek rozpoczyna się od zupy - najczęściej jest to kwaśnica lub czosnianka. Nie można oczywiście zapomnieć o mięsie - barania pieczeń, golonka duszona w piwie, żeberka duszone w kapuście to tylko niektóre z propozycji dań, które powinny znaleźć się na weselnym stole. Zajazd Krakowiacy i Górale oferuje bufet swojskich wyrobów, przetworów wiejskich i swojskich wędlin co jest znakomitą okazją do zapoznania swoich gości weselnych z podhalańskimi przysmakami. Tak zorganizowany bufet to popularna forma prezentacji dobrodziejstw, które oferują góry swoim gościom.

Podczas wesele Krzyszkowice warto pomyśleć o dodatkowych atrakcjach dla gości. Bardzo w stylu góralskim jest przewiezienie gości dorożką ciągniętą przez konie. Zajazd Krakowiacy i Górale oferuje możliwość przyrządzenia dla gości weselnych i Pary Młodej dań z grilla, stół słodkości i deserów oraz fontannę płynnej czekolady, która obsługiwana jest przez mistrza cukierniczego.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Was przydatne podczas planowania wesela w góralskim klimacie. Aby to się udało, należy zadbać o każdy szczegół i poświęcić wiele uwagi dekoracjom oraz menu weselnemu - to elementy, które od razu zwracają na siebie uwagę i które przybliżają gości weselnych do klimatu przyjęcia.